Levi's Jeans - jak i gdzie powstały dżinsy? Profil: Levi Strauss

Levi's Jeans - jak i gdzie powstały dżinsy? Profil: Levi Strauss

15 kwietnia 2011, jeans Levi Strauss, Levi's 501, Levi Strauss, dżinsy Levis

Linki sponsorowane

Historia Jeansów

Chyba każdy kto wie cokolwiek o modzie, zna niezmieniające się od początku logo Levi's. Dżinsy Levi Straussa już przez 135 lat noszą wszystkie generacje. Z początkowo – spodni dla górników, stał się niezbędny element garderoby zwykłych ludzi i gwiazd. Levi Strauss, założyciel firmy, urodził się 26 lutego w 1829 roku w mieście Buttenheim w Niemczech. Jego ojciec nazywał się Hirsch Strauss a matka Rebeca Strauss. Jego ojciec zajmował się produktami tekstylnymi. Miał z wcześniejszego małżeństwa czwórke innych dzieci.

Dwa lata po śmierci ojca, gdy Levi Strauss miał 14 lat, emigrował z mamą i swoimi dwoma siostrami do Nowego Yorku. Tam spotkał swoich braci Jonasa i Louisa, którzy przybyli tam już wcześniej i zaczęli robić interesy związane z tekstyliami. Leo zaczął uczyć się handlu od swych braci. Później zaczął sam podróżować z różnymi produktami przez całe Kentucky. W 1850 roku był znany wśród klientów jako Levi.

Levi's Jeans - jak i gdzie powstały dżinsy? Profil: Levi Strauss (http://www.luxurymag.pl)

Lexi Strauss & Company

Gdy wiadomości o złotej gorączce z Calliforni dotarły na wschodnie wybrzeże, Levi postanowił przenieść się do San Francisko. Zajął się tam sprzedażą materiałów górnikom, który codziennie przyjeżdżali do miasta by się zaopatrzyć przez odjazdem na „złote pola“. Levi założył tam też ze swoim szwagrem firmę Levi Strauss & Company, która zajmowała się produkcją grubego płótna na namioty i okrycia samochodów. Szybko też górnikom zaczęły być potrzebne spodnie, które wytrzymają w ciężkich warunkach (podczas pracy). Zaczął więc szybko produkować spodnie z bawełny dowożonej z Francji, która nazywał się „serge de Nimes“. Właśnie te „de nimes“ dało nazwę popularnemu dzisiaj materiałowi zwanemu – denim. Levi kupował ten trwały materiał po czym wysyłał do krwiectwa, gdzie szyto z nich spodnie „monterki“. Slangowa nazwa tego typu spodni to był „jeans“, pochodząca od tańszego materiału, który był produkowany we Włoszech.

W 1872 roku z Levim skontaktował się znany newadzki krawiec Jacob Davis, który był jednym z klientów Straussa (kupował od niego materiały i wykorzystywał je do ubrań, które szył). W liście opisał interesujący sposób produkcji spodni, a także pomysł jak pozbyć się problemu małej wytrzymałości kieszeni, które były bardzo potrzebne górnikom z Californi. Davis nie miał wystarczającej ilości pieniędzy by swój pomysł patentować, więc wymyślił, że Levi Strauss opłaci proces patentowania i stworzą duet. Levi ucieszył się z tego pomysłu i opatentował go 20 maja 1873 roku. Ta data do dzisiaj uważana jest za narodzenie spodni jeans określanych w Polsce jako dżinsy.

Levi's Jeans - jak i gdzie powstały dżinsy? Profil: Levi Strauss (http://www.luxurymag.pl)

Z końcem 19 wieku Levi zaczął pomału wycofywać się z pracy a swój interes stopniowo przekazywać swoim bratankom. Levi, który miał wtedy 60 lat, zaczął wtedy swój czas poświęcać innym interesom. Poza swoimi sukcesami w tekstylnym przemyśle, był także kierownikiem banku w Nevadzie, firmie ubezpieczeniowej w Londynie, Liverpoolu i innych miejscach.

W poniedziałek 22 września w 1902 roku, Levi zaczął skarżyć się na zdrowie, ale już 26 września poczuł się na tyle dobrze by uczestniczyć w rodzinnej kolacji. Niestety noc po tej kolacji była dla niego ostatnią. Podobno ostatnie jego słowa brzmiały: „Czuję się tak przyjemnie jak w takich okolicznościach jest możliwe“. Po czym spokojnie umarł.

Dżinsy Levi's 501 – pierwsze dżinsy

Pierwsze dżinsy Levi's Jeans zostały nazwane numerem 501. Pomimo, że są dzisiej jednym z tysiąca dostępnych modeli dżinsów, są wciąż uważane za klasykę, której wszystkie wyroby innych firm zajmujących się produkcją dżinsów – są tylko imitacją. Po drugiej wojnie światowej Levi's jeans porz pierwszy pojawiły się w Europie i od razu musiały walczyć o pozycję z nowymi markami produkującymi dżinsy: Wrangler i Lee. Sukces Levi's jeans jest wynikiem także gwiazd. Np. Elvis Presley, czy James Dean nosili dżinsy Levi's, co spowodowało manię na „levisy“. Dżinsy Levi's były produkowane tak by były aktualne jeśli chodzi o trendy w modzie. Eksperymentowano z krojami, długością, kolorami. Do materiału zaczęła być dodawana lycra, która poprawiła dopasowanie się do kształtów ciała. Levi Strauss jednak nie pozostał tylko przy produkcji spodni, później rozszerzył swoją ofertę o mini, kurtki, kamizelki i koszule.

Nowym dyrektorem firmy jest Robert Haas z rodziną, który kontynuuje pracę Levi Straussa i Jacoba Davisa. Firma z 135 letnią tradycją ecpandowała do 110 ziemii świata i z roku na rok jej zysk wciąż wzrasta. Od 202 roku do 2005 roku zwiększyła zysk z 7,3 milionów na 155,9 milionów dolarów. Firma Levi Strauss & Company nie spoczywa jednak na laurach, wciąż inspiruje się stylem życia i współczesnymi trendami w modzie, by ulepszać swoją ofertę.

Levi's Jeans - jak i gdzie powstały dżinsy? Profil: Levi Strauss (http://www.luxurymag.pl)

Źródła: www.levistrauss.com , Wikipedia

Autorem artykułu jest Tris. Artykuł znajdziesz w kategorii projektanci mody.