Lata 80-te. Jakie ubrania były modne?

Lata 80-te. Jakie ubrania były modne?

11 czerwca 2011, era Like a Virgin, leginsy, Madonna, Michael Jackson, Marynarki z poduszkami, Styl street, Flashdance

Linki sponsorowane

W latach 70-tych typowym stylem były obcisła górna część garderoby (bluzka itd.) a luźna i szeroka dolna część garderoby (spodnie, spódnice itd). Natomiast w latach 80-tych stało się na odwrót. Modne były luźne bluzki, topy a spodnie były obcisłe i wąskie. Panowie lubili ukazywać swoje „bogactwo“ poprzez zakładanie obcisłych ubrań. Do przodu zaczęło iść wiele luksusowych teraz firm. Wiele modelów mody lat 80-tych były w stylu pankowej mody lat 70-tych.

Lata 80-te. Jakie ubrania były modne? (http://www.luxurymag.pl)

Like a Virgin

Lata 80-te możemy oznaczyć jako erę „Like a Virgin“, według wspaniałej piosenkarki, królowej popu, Madonny. Właśnie Madonna była w tych czasach oznaczana jako „Material Girl“. Wiele dziewczyn na całym świecie traktowało ją jako swoją inspirację. Madonna ukazała się na scenie pierwszy raz w streetowym wyglądzie, który składał się z krótkiej spódniczki, leginsów. Swój wygląd dopełniła wyraźnymi dodatkami.

W erze Madonny, w której to nie nosiło się już biustonosza pod ubraniem, a na ubraniu, zaczęto też nosić wielkie krzyże jako biżuterią, koronkowe rękawiczki i tiulowe sukienki. Tak ubierały się miliony dziewczyn w tamtych czasach.

Lata 80-te. Jakie ubrania były modne? (http://www.luxurymag.pl)

Flashdance

Kolejnym wyznacznikiem mody w latach 80-tych był znany film „Flashdance“, który spopularyzował powyciągane i wygodne bluzo-swetry. Popularne były też leginsy, z nakładkami wełnianymi na nogi. Kobiety też zaczęły ubierać się w wygodne, streetowe ubrania w stylu hip-hop.

Lata 80-te. Jakie ubrania były modne? (http://www.luxurymag.pl)Lata 80-te. Jakie ubrania były modne? (http://www.luxurymag.pl)

Dynastia wielkich ramion

Lata 80-te. Jakie ubrania były modne? (http://www.luxurymag.pl)Innym wyraźnym szczegółem w modzie lat 80-tych były wyraźne ramiona w żakietach i marynarkach. Przypomnijcie sobie serial „Dynastia“ i Joan Collins oraz Lindę Evans, które dumnie nosiły żakiety z poduszkami w ramionach. Jaki był cel tych poduszek? W trakcie lat 80-tych kobiety często pracowały w biurowcach. Musiały konkurować z mężczyznami, a takie poduszki w miejscu ramion, dodawały optycznie siły i mocy. Kobiety czuły się między mężczyznami silniejsze. Było to dla kobiet bardzo ważne uczucie.

Thriller look

Gwiazdami telewizji i muzyki – inspirowało się w tamtych czasach wielu ludzi, szczególnie młodych. Do ulubionych gwiazd na których się wzorowano należał między innymi Michael Jackson. Styl, który Jackson preferował była doskonale ukazany w teledysku „Thriller“ a nazwano go „Thriller look“. Noszone były czerwone, czarne skórzane spodnie a także duże kurtki skórzane z dużymi ramionami. Co do dodatków, modne były rękawiczki bez palców, rękawiczka na jedną dłoń i okulary przeciwsłoneczne.

Lata 80-te. Jakie ubrania były modne? (http://www.luxurymag.pl)

Później w latach 80-tych zaczęły w modzie się ukazywać skórzane kurtki w stylu pilotów, które stylizowane były na II wojnę światową. Do tego stylu należały też przeciwsłoneczne okulary w stylu pilota.

Lata 80-te przyniosły do mody bardzo duży stylów, często kopiowanych od najróżniejszych gwiazd filmu i muzyki. W dzisiejszych czasach znajdziecie także dużo podobnych, inspirowanych latami 80-tymi ubrań i dodatków. 80-te lata żyją z nami cały czas.

„Źródło“: www.wikipedia.org , www.liketotally80s.com , www.polyvore.com , iStockPhotos / Thinkstock

Autorem artykułu jest Milena M.. Artykuł znajdziesz w kategorii pozostałe.