Jak usunąć plamy z ubrań?

Jak usunąć plamy z ubrań?

13 sierpnia 2011, plamy, plamy na ubraniach, plamy na odzieży, usuwanie plam

Linki sponsorowane

Czyste ubranie to podstawa. Już na pierwszy rzut oka czystość ubrania ma wpływ na to jak odbieramy daną osobę. Plamy różnego pochodzenia nie dodają nam punktów. Nikt jednak nie jest doskonały i każdemu może się zdarzyć taki problem. Przecież nie wyrzucimy swojej ulubionej koszulki tylko dlatego, że z plamą nie radzi sobie zwykły proszek. Co zrobić z plamami za pomocą dostępnych na rynku środków?

Poniżej jest lista najczęstszych problemów. W każdym z tych przypadków istnieje wiele rad dotyczących czyszczenia. Postaram się przybliżyć te najczęściej używane.

Plamy z trawy

Plamy z trawy nigdy nie znikną za pomocą wody, usunąć je jest o wiele trudniejsze. Na miejsce plamy nalej coś kwaśnego, np. sok z cytryny lub ocet jabłkowy. Rób to pomału, aby nie uszkodzić reszty ubrania. Inną radą jest czyścić szmatką nasączoną wodą utlenioną i amoniakiem.

Plamy z krwi

Plamy, które są świeże namocz do zimnej wody z odrobiną mydła i kilkukrotnie ją wymień. ciepła woda nie jest odpowiednia ponieważ kontakt z nią może pogorszyć stan rzeczy.

Plamy od potu

Na żółte plamy z potu najlepiej jest przed praniem nalać odrobinę octu. Można także wykorzystać specjalne mydło, które kupić można w każdej drogerii. Należy namydlić miejsce plamy, namoczyć w wodzie a później wyprać i wysuszyć na ręczniku. Pomóc może także alkohol metylowy lub tampon namoczony benzyna, którym należy plamę przecierać.

Inną możliwością jest wykorzystać zwykły żel pod prysznic.

Plamy od oleju

Jeśli spotka Cię wypadek z olejem, od razu na poplamione miejsce nalej odrobinę płynu do naczyń, np. Ludwik, wypłucz i wypierz w pralce.

Plamy z wina

Na czerwone wino musisz znowu winem! Jeśli polejesz sobie przez przypadek spodnie czerwonym winem, od razu znajdź biały odpowiednik tego wina i razem z solą wypierz w nim spodnie. Jeśli akurat nie masz w domu białego wina, spróbuj tak samo postąpić z mlekiem. Inne rozwiązanie to posypanie solą, zostawienie na godzinę, po czym wypranie w pralce.

W każdym razie uważaj na to, aby środek czyszczący przykładać a nie rozcierać, co by jeszcze pogorszyło sprawę.

Plamy od owoców

Usunąć świeżą plamę od owoców można dzięki gorącej wodzie, a także wrzącej wodzie. Jeśli nie odważysz się, pokap to miejsce cytrynowym sokiem lub posyp solą i po 20 minutach wypierz.

Źródło: iStockPhoto / Thinkstock

Autorem artykułu jest Milena M.. Artykuł znajdziesz w kategorii pozostałe.