Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy

Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy

26 sierpnia 2011, Ray-Ban Clubmaster, Ray-Ban, okulary lata 50-te, trendy lata 60-te, Ray-Ban Wayfarer, Ray-Ban Aviator, okulary przeciwsłoneczne, słoneczne okulary, okulary Cat eye

Linki sponsorowane

Wszystko co jest stare, staję się znowu nowe – a w branży mody nawet w przypadku okularów przeciwsłonecznych jest ta zasada aktualna. Modni projektanci i domy mody na całym świecie oferują szeroka skalę okularów przeciwsłonecznych w stylu vintage. Nie musisz jednak by je nabyć biegać po sklepach, możesz je znaleźć w sklepach internetowych, których oferta jest bardzo szeroka.

W ostatnich pięćdziesięciu latach oprawy okularów przybierały jak najróżniejsze kształty i kolory. Nosiło się wielkie okrągłe oprawy, wąskie prostokątne itd. Zmieniała się także barwa szkiełek, od czarnych po brązowe, niebieskie, fioletowe. Nie możemy też zapomnieć o lustrzanych okularach, albo też o żywych kolorach typu różowy, biały, czerwony czy żółty.

Tegoroczne trendy okularów przeciwsłonecznych mówią „im więcej retro tym lepiej“, a zdaje się, że najbardziej modę opanowały okulary z lat 50-tych i 60-tych. Przyjrzyjmy się teraz jak się zmieniały okulary na przestrzeni lat i jak dzisiejsi projektanci przenieśli tamte lata do dzisiejszych modelów.

Lata 40-te i 50-te

Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)Już w 40-tych latach poprzedniego wieku zaczęły ukazywać się tak zwane okulary przeciwsłoneczne cat eye, które stały się jeszcze bardziej popularne w latach 50-tych. Popularne stały się i dzisiaj, ponad 50 lat później. Są bardzo pomysłowe, seksowne i prowokacyjne, zwłaszcza gdy są w stylu maksymalnie retro, np. w kropki.

Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)

Nową wersją tych okularów są sławne Ray-Ban Clubmaster, które największą popularnością cieszyły się w latach 80-tych. Są inną wersją okularów z lat 50-tych i 60-tych.

Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)

Lata 60-te

Lata 60-te były dosłownie eksplozją wszystkich możliwych trendów w modzie, które uosabiały rozmaitość i kolorowość tej doby. Modne trendy wtedy kreowały znane gwiazdy, np. The Beatles** czy John Lennon ze swoimi sławnymi lenonkami, które zagościły na rynku mody na stałe. W tych czasach największą popularnością cieszyły się również okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban Wayfarer. Wyprodukowane uż w 1952 roku, uzupełniały image *Jamesa Deana, ale dopiero w następnej dekadzie znalazły drogę do wszystkich. Pierwszy model był klasyczny, czarny, ale stopniowo zaczęły przybierać też inne kolory. Popularność zyskały później w latach 80-tych, a swój comeback przeżywają właśnie teraz. Możesz wybrać sobie jakąkolwiek barwę, czy nawet wzory, np. kwiecisty.

Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)

Firma Ray-Ban cieszyła się sukcesem i swoich innych modelów w tych czasach, np. sławnymi pilotkami. Ray-Ban Aviator to był model produkowany dla amerykańskich pilotów już w roku 1936, aczkolwiek w latach 60-tych stał się bardzo popularny wśród zwykłych młodych ludzi. Cieszyły się swoją popularnością bardzo długo, a wielki comeback przeżyły z filmem Top Gun, gdy dzięki roli Toma Cruise'a znowu zawędrowały na szczyt modnych trendów.

Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)

Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)Jackie Kennedy Onassis była uznawana za ikonę mody i w czymkolwiek nie pojawiała się w miejscu publicznym – stawało się to modnym trendem. Tak samo było w przypadku jej okularów przeciwsłonecznych. Okulary Jackie O był lubiane szczególnie przez znane osoby, gwiazdy kina czy muzyki. Dzięki nim mogły się bowiem schować dobrze przed paparazzi. Od długiego czasu lubią je i kobiety i dziewczyny nie mające nic wspólnego z czerwonymi dywanami. Jest to w końcu ochrana przed słońcem, czy skrycie braku makijażu czy zapuchniętych po całonocnej imprezie oczu. Są to bardzo gustowne okulary dlatego nosi się je też po prostu dla ozdoby.

Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)Okulary przeciwsłoneczne na czasie, bądź im więcej retro tym bardziej trendy (http://www.luxurymag.pl)

Źródła: asos.com, net-a-porter.com, polyvore.com, iStockphoto / Thinkstock

Autorem artykułu jest Milena M.. Artykuł znajdziesz w kategorii okulary słoneczne oraz sekcji wiosenne modne trendy, letnia moda, trendy w modzie na jesień i moda i zima.