Wakacje to nie tylko czas urlopów i wyjazdów, ale także okres wyprzedaży. Sklepy stacjonarne i internetowe kuszą klientów przecenami sięgającymi niekiedy kilkudziesięciu procent. W całym wyprzedażowym szaleństwie nie wolno jednak zapominać o podstawowych zasadach ostrożności, dzięki którym zakupy online będą bezpieczne.
Z tekstu dowiesz się:
- na jakie sztuczki sprzedawców stosowane podczas wyprzedaży trzeba uważać,
- jak sprawdzić, czy wybrany sklep internetowy jest wiarygodny,
- jakie są podstawowe zasady dokonywania bezpiecznych transakcji w internecie,
- co zrobić, gdy utracimy dane naszej karty płatniczej lub podejrzewamy, że padliśmy ofiarą oszustwa.
Niektóre sklepy internetowe w okresie wakacji kuszą klientów obniżkami cen nawet o 60-70%, co w pierwszej chwili może wydawać się okazją nie do odrzucenia. Widząc tego typu oferty, warto jednak zachować ostrożność…
Spis Treści
Wakacyjna wyprzedaż – na jakie sztuczki sprzedawców uważać?
Do głównych nadużyć, na które przy okazji sezonowych wyprzedaży narażeni są klienci, zalicza się:
- zwiększanie cen kilka dni przed promocją, by obniżyć je na okres wyprzedaży – co stwarza pozory, że są one atrakcyjne,
- kuszenie nieprawdziwymi hasłami, takimi jak np. „-50% na drugi produkt” – podczas gdy promocja obejmuje tylko wybrane produkty, a nie cały asortyment sklepu,
- niejasne naliczanie rabatów – np. odejmowanie od ceny 30% przy zakupie trzech produktów, a nie tylko jednego,
- anulowanie już opłaconych zamówień – zazwyczaj z powodu „błędu systemu”, którym jest najczęściej… brak na stanie produktu objętego promocją.
Bezpieczny sklep internetowy, czyli jaki?
Pułapki marketingowe zastawiane przez sprzedawców podczas wakacyjnych wyprzedaży to jedno. Druga sprawa to wiarygodność sklepu, w którym planujemy zrobić zakupy online. Niestety, wielu klientów oszołomionych hasłami o promocjach rzędu 60 czy 70%, nie sprawdza, czy sprzedawca jest podmiotem wiarygodnym, a sam sklep – rzeczywistą działalnością, a nie „wydmuszką”, której celem jest wyłudzenie danych osobowych albo pieniędzy.
Robiąc zakupy online – nie tylko podczas wyprzedaży – należy więc wybierać znane, cenione sklepy, które działają w sieci od dawna, mają oceny i opinie klientów, prowadzą profile w mediach społecznościowych itp. Zawsze warto wejść w zakładkę z danymi kontaktowymi – sprawdzić, czy znajduje się tam pełna nazwa i adres firmy, numer telefonu, e-mail, a najlepiej numery NIP lub REGON. Posiadając takie informacje, można bez problemu zweryfikować wiarygodność sklepu.
Bezpieczne transakcje w internecie – o czym trzeba pamiętać?
O ostrożności należy pamiętać nie tylko podczas wyboru wyprzedażowych ofert oraz sklepu, w którym robimy zakupy, ale także już w trakcie dokonywania zapłaty za towar. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy na pewno znajdujemy się na stronie wybranego sklepu, a nie na łudząco podobnej „podróbce” – zwróćmy uwagę na adres oraz obecność rozszerzenia „https” w pasku adresowym. Jest to dowód na to, że strona posiada certyfikat SSL, potwierdzający bezpieczeństwo połączenia.
Wiarygodny sklep internetowy będzie oferował kilka możliwości opłacenia transakcji – może to być tradycyjny przelew internetowy, płatność kartą, system obsługujący transakcje albo BLIK. Zawsze należy sprawdzić, czy są to metody znane i sprawdzone, czy nie pojawiają się dodatkowe, niespotykane wymagania (np. kliknięcie w dziwny link, który przychodzi SMS-em lub mailem). Bezpieczna transakcja powinna być również realizowana na sprawdzonym sprzęcie – naszym smartfonie czy komputerze, zabezpieczonym programem antywirusowym.
Gdy wyprzedaż kończy się stratą danych lub pieniędzy…
Niestety czasem zdarza się tak, że mimo zachowania zasad ostrożności zakupy online kończą się np. utratą danych karty, albo kradzieżą pieniędzy z konta. Mimo oczywistego stresu, warto wówczas zachować spokój i podjąć działania, które uchronią nas przed kolejnymi konsekwencjami. Ważne jest zarówno natychmiastowe zgłoszenie sprawy na policję, jak i zastrzeżenie karty – dzięki temu oszuści tracą dostęp do naszych pieniędzy. Szybko i wygodnie można to zrobić poprzez system Zastrzegam.pl, prowadzony Związek Banków Polskich. Działa on 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu – wystarczy zadzwonić pod numer (+48) 828 828 828, a system automatycznie połączy nas z bankiem, gdzie można zlecić dyspozycję.
Letnia wyprzedaż może być naprawdę atrakcyjną okazją, by w dobrej cenie zakupić odzież, obuwie, kosmetyki, książki i inne produkty. Korzystając z tego typu ofert, warto jednak zachowywać ostrożność i zdrowy rozsądek.